فست سئو
آموزش پایان نامه نویسی

اصول نگارش فصل سوم پایان نامه

هر پایان نامه معتبر، دارای ۵ فصل است که در هر فصل باید، به ارائه مطالب خاص بپردازید. در این میان، فصل سوم پایان نامه، فصلی است که در واقع سرنوشت پایان نامه شما را تعیین می کند و نشان می دهد که پایه و اساس پایان نامه، چگونه شکل گرفته است. در این فصل شما باید به روش انجام پایان نامه، روش جمع آوری داده ها، فرمول ها و معادلات مورد استفاده، متغییرهای تحت بررسی و.. بپردازید. در این مقاله ساختار کلی و اجزا تشکیل دهنده فصل سوم را بررسی خواهیم نمود:

۱-     بیان روش تحقیق و اجرای آزمایش

شما در پروپوزال خود، به صورت کلی درباره پروؤه خود صحبت کرده اید و به اختصار در حد چند جمله، از فصل اول تا سوم را در پروپوزال بیان نموده اید. اما در پایان نامه، باید مفصلا در این رابطه صحبت کنید. روش تحقیق باید با جزئیات کامل بیان شود به گونه ای که اگر یک دانشجوی لیسانس هم قصد استفاده از پایان نامه شما را داشت، به راحتی متوجه مطلب بشود. در بیان روش تحقیق، حتی اگر حس می کنید که برخی از نکات، ساده هستند، باز هم نباید از بیان آن ها اجتناب کنید.

۲-   معرفی جامعه اماری برای انجام تحقیق

شما باید روش خود را بر روی افرادی پیاده کنید که این افراد می توانند انسان، گیاه، حیوان و.. باشند حال شما باید اقدام به تهیه نمونه نمایید تا مطالعات خود را بر روی آن ها پیاده کنید. در مطالعاتی که بر روی گیاهان و جانوران صورت می گیرد اگر شما بخشی از نمونه خود را از پروژه دانشجویان دیگر به دست می اورید، باید حق مطلب را رعایت نموده و در فصل سوم این مطلب را قید نمایید.

۳- بیان روش نمونه گیری

در این قسمت شما باید تعیین کنید که با چه روشی نمونه های آماری خود را تهیه نموده اید. روش های نمونه گیری از جامعه آماری، مختلف است و متناسب با رشته علمی و طرح خود باید یک روش مناسب را انتخاب کنید. همچنین در این قسمت شما باید حجم نمونه را نیز تعیین کنید تا خواننده بداند که روش تحقیق برای چه اندازه نمونه ای به کار رفته است.

۴- معرفی روش جمع آوری اطلاعات

یکی از مهمترین قسمت های فصل سوم، این است که شما باید بیان کنید که روش شما برای جمع اوری داده ها به چه صورت بوده است و این در واقع به نوع طرح اماری بر می گردد که در زمان انجام تحقیقآ از آن استفاده کرده اید.

۵-  تعیین روش آنالیز داده ها

شما باید روش های اماری مورد استفاده برای آنالیز داده ها، نرم افزارهای مورد استفاده و همچنین فرمول ها و معادلات کاربردی را معرفی نمایید.

حتما بخوانید :

اصول نگارش فصل سوم پایان نامه

۰%

امتیاز کاربران: ۵ ( ۱ رای)
برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هجده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن