فست سئو
مقالات پایان نامه

ادبیات و تحقیقات پیشین بخش مفید در پایان نامه

طی تحقیقات صورت گرفته بر روی پایان نامه های مختلف و هم چنین تحلیل محتوای مقالات، محققان به این نتیجه رسیده اند که بیشترین ضعف نویسندگان و محققان عدم استفاده درست و مناسب از ادبیات و نتیجه پژوهش های پیشین می باشد. در بعضی از پایان نامه ها نویسندگان هیچ استفاده مفیدی از نتایج دیگر پژوهش ها جهت مشخص کردن ابعاد مسئله مورد پژوهش خود انجام نداده اند و در برخی دیگر از پژوهش ها بعد از ذکر نتیجه دیگر پژوهش ها جمع بندی در باره موضوع مورد بررسی نداشته اند و نتوانسته اند به نتیجه درستی از تحقیقات گذشته در رابطه با مسئله خود برسند و تنها مطالب به شکل موازی کنار هم قرار گرفته است بدون برداشت و نتیجه گیری درست از آن ها.
بنابراین یکی از بخش هایی که باید در پایان نامه دقت نمود استفاده درست و اصولی از ادبیات و تحقیقات پیشین است زیرا این بخش می تواند کمک بسیار زیادی در ادامه مسیر و هم چنین نتیجه گیری در بخش محتوای اصلی پایان نامه داشته باشد هم چنین ایجاد بخش مقایسه با تحقیقات مشابه انجام شده نیز یک بخش مثمرثمر برای بالا بردن بخش کیفی پایان نامه می باشد.

پیشینه قوی پایه ای برای پایان نامه است؟

یکی از بخش هایی که باعث اعلام پایه محکم علمی تلقی می شود استفاده از پیشینه قوی به خصوص در بخش پیشینه های خارجی است که از سوی اساتید راهنما و مشاور توصیه می شود ولی متاسفانه برخی دانشجویان از پیشینه هایی پژوهشی خارجی استفاده می کنند تا مطالب خود را پر بار جلوه دهند در صورتی که ارتباط منطقی به موضوع و کار تحقیقاتی پایان نامه آن ها ندارد.

در صورتی که استفاده از مقالات و هم چنین مستندات علمی بیشتر و مرتبط بار علمی پایان نامه را بیشتر خواهد کرد نه صرفا نام نویسی پیشنیه پژوهشی. آنچه در پایان نامه نویسی مهم است به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی این است که دانشجویان توانایی قدرت تحلیل و انتقاد را فرا بگیرند و بتوانند با بازنگری دیگر پایان نامه ها و پژوهش های صورت گرفته و ارتباط آن با موضوع پایان نامه خود به نتایج جدید و درستی دست پیدا کنند.

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن