فست سئو
مقالات پایان نامه

بررسی تفاوت های بین رساله و پایان نامه

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا باید به انجام یک تحقیق علمی بپردازند. ارائه تحقیق، بخش اصلی دوره تحصیل دانشجویان این دوران است. اگرچه واحدهای تئوری نیز باید گذرانده شود ولی آن چه که نتیجه تلاش های دوران تحصیلشان را مشخص می کند، پایان نامه و رساله ای است که در مدت زمان تحصیل، بر روی ان کار کرده اند.

همان گونه که می دانید که تحقیق علمی در دوران کارشناسی ارشد، پایان نامه و در دوران دکترا، رساله می گویند. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در هر دو مورد، دانشجو بایدبر روی موضوعی تحقیق نماید پس چرا نام تحقیق در هر دوره متفاوت است. علت این موضوع را در تفاوت بین پایان نامه و رساله جست و جو می کنیم که عبارتند از:

۱-    در پایان نامه، هدف آشنایی دانشجو با یک پژوهش علمی و آموزش های اولیه برای انجام پژوهش است ولی در رساله، دانشجو قرار است پس از آن یا در سمت استادی و یا در محیط کاری، مشغول به کار شود لذا باید تسلط کامل روی پژوهش پیدا کند به گونه ای که پس از اتمام دوره تحصیل، خود بتواند به تنهایی تحقیقات دیگر را انجام دهد.

۲-    در دوران دکترا، دانشجو اموزش های اولیه را در کارشناسی ارشد دیده است و با انجام تز دانشجویی در آن دوران، تقریبا با جزئیات انجام یک تحقیق علمی آشنا شده است و لذا در دوران دکترا باید با اطلاعات قبلی، یک موضوعی را انتخاب کند که بنیه قوی دارد و کاملا درباره آن اطلاعات کسب کند.

به گونه ای که بر روی موضوع تسلط کافی داشته باشد ولی در دوران کارشناسی ارشد، دانشجود از کارشناسی وارد این دوران می شود لذا اطلاعات زیادی ندارد به همین دلیل یک موضوع ساده انتخاب می کند تا بیشتر بتواند بنیه پژوهشی خود را تقویت کند و در واقع طی انجام پژوهش علمی، مطالب زیادی را یاد می گیرد که در دوران دکترا همین مطالب برای او نیاز می شوند لذا رساله دکترا بسیار جامع تر، قوی تر و پر محتواتر از پایان نامه است.

۳-    تفاوت دیگر پایان نامه و رساله دکترا، در محتوای ان ها است. در واقع در رساله دکترا، دانشجو باید به دنبال نوآوری و ابداع باشد به این معنی که بر روی موضوع جدیدی کار کند تا بتواند مطالب جدید برای ارائه داشته باشد در حالی که در پایان نامه، موضوع می تواند پیرامون موضوعاتی باشد که قبلا محققین دیگر بر روی ان کار کرده اند و دانشجو باید کمی ان را بسط دهد. بنابراین رساله دکترا، از نظر محتوا، حرف های جدید برای گفتن دارد و با ابداع همراه است.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن