فست سئو
مقالات پایان نامه

تقسیم بندی انواع پژوهش های علمی

در دوران تحصیل، از زمان کارشناسی ارشد تا هر زمانی که فرد به تحصیل ادامه بدهد حتی زمانی که به درجه استادی برسد و یا حتی در زمینه کاری خود، برای رسیدن به درجه علمی بالاتر و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تخصصی خود، به پژوهش های مختلفی می پردازد.

مطلب مهمی که لازم است همه افراد به آن توجه داشته باشند این است که از همان ابتدا، هر موضوعی که برای پایان نامه خود انتخاب می کنند را ادامه دهند و در طول دوران تحصیل خود سعی کنند که تمامی جوانب آن موضوع را بررسی و بنیه علمی خود را در این زمینه تقویت نمایند این کار بهتر از این است که درباره هر پژوهش علمی، مطالعه جزئی داشته و سریع آن را رها کنند و سراغ موضوعات بعدی بروند. پژوهش های علمی به دو دسته تقسیم می شوند یکی از نظر محتوای آماری پژوهش و دیگری از نظر محتوای علمی.

پژوهش های علمی از نظر محتوای آماری

در این گروه از پژوهش ها، دسته بندی براساس نوع صفت های مورد بررسی صورت می گیرد بر این اساس دو پژوهش وجود دارند:
۱- پژوهش های کمی
در این پژوهش ها، صفاتی مورد مطالعه قرار می گیرند که قابل اندازه گیری هستند و در نهایت داده های عددی در اختیار پژوهشگر قرار می گیرد. در این پژوهش ها، معمولا فرمول ها، رابطه های آماری و انالیز داده ها استفاده می شود.
۲- پژوهش های کیفی
در این دسته از پژوهش ها، صفات کیفی همانند رنگ بدن انسان، رفتار انسان ها، خلق و خوی تربیتی حیوانات و…. مورد بحث قرار می گیرد و در نهایت داده های به دست امده به صورت متن، تصاویر و نقشه و… جمع اوری می شوند.

پژوهش های علمی از نظر محتوای علمی

بر این اساس، پژوهش ها به ۳ دته تقسیم بندی می شوند:
۱- پژوهش های اکتشافی
همان گونه که نام این گروه مشخص است، در این پژوهش ها قرار است موضوع خاصی کشف شود و در نتیجه اطلاعات پایه در این زمینه بسیار کم است و فرد باید با منابعی که به طور غیر مستقیم به این موضوع اشاره دارند، اطلاعاتی کسب و به سمت اجرا پیش برود.
۲- پژوهش های تجربی
در این دسته از پژوهش ها، از یافته های علمی دیگران برای اثبات موضوع و مطالعه پیرامون آن می پردازند و معمولا با آزمایش همراه هستند.
۳- پژوهش های سازنده
هدف از انجام این پژوهش ها این است که راه حلی برای مشکلی که در جامعه موجود است به دست اید که این راه حل باید عملی و سازنده باشد و معمولا برای مشکلات جامعه انجام می گیرد.

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن