فست سئو
مقالات پایان نامه

نحوه تنظیم پرسش نامه در اجرای پایان نامه

برخی از پایان نامه ها، مربوط به مسائل جامعه هستند به معنی که افراد جامعه، باید مورد مطالعه قرار گیرند. در این تحقیقات، باید نمونه گیری از جامعه انجام شود و افراد نمونه مورد مطالعه قرا گیرند. در نهایت نتیجه به تمام افراد جامعه نسبت داده می شود. توجه داشته باشید که نوع نمونه باید متناسب با نوع مطالعه و تعداد افراد جامعه تعیین شود. معمولا در این مطالعات، پرسش نامه هایی تنظیم می گردد و در اختیار افراد نمونه قرار می گیرد. پاسخ هایی که به سوالات داده می شود، اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار مید هد. لذا در تدوین پرسش نامه باید به نکاتی توجه داشت:

۱-     طرح سوال متناسب با هدف

  • شما باید در تنظیم پرسش نامه، به هدف توجه داشته باشید به گونه ای که جواب هر سوال، اطلاعاتی درباره هدف به شما بدهد.

۲-   بررسی اعتبار پرسش نامه

قبل از اینکه پرسش نامه را در بین افراد نمونه پخش کنید و اقدام به اجرای تحقیق نمایید، باید مطمئن شوید که سوالات شما از نظر علمی درست هستند یا نه به همین دلیل سه بررسی بر روی سوالات باید انجام گیرد:

  • چند نسخه از پرسش نامه را در اختیار برخی از افراد جامعه آماری قرار دهید و نظر آن ها را جویا شوید. این کار برای این است که از گویا و روان بودن سوالات مطمئن شوید.
  • به افرادی که در زمنیه تهیه پرسش نامه تخصص دارند، مراجعه نموده و نظر آن ها را درباره نگارش صحیح سوالات و بار علمی ان ها جویا شوید.
  • در نهایت قرار است که سوالات پرسش نامه تحلیل شده و نتایج ان ها ارائه شود لذا پرسش نامه را به افرادی که در این زمینه تخصص دارند نشان دهید تا متوجه شوید که سوالات تا چه اندازه شما را به هدفتان نزدیک می کند.

۳- تنظیم پرسش نامه متناسب با موضوع

سوالات پرسش نامه باید موضوع تحقیق شما را دنبال کند لذا:

  • نباید خیلی کلی گویی در ان ها دیده شود.
  • هر سوال باید بازه زمانی مشخص داشته باشد مثلا میزان پیاده روی در یک هفته
  • سوالات نباید مسائل اعتقادی افراد را زیر سوال ببرد لذا در مواردی که موضوع تحقیق به گونه ای به اعتقادات افراد مربوط می شود، باید توضیحی ابتدا ارائه شود تا با واکنش ناگهانی افراد روبرو نشوید.
  • در ابتدای پرسش نامه توضیحاتی درباره علت انجام این تحقیق و نحوه پر کردن پرسش نامه ارائه کنید تا افراد تحت مطالعه، ذهنیت درست داشته باشند.

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 12 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن