فست سئو
مقالات پایان نامه

دسته بندی تحقیقات پایان نامه

پایان نامه ها را می توان به دو روش یک : بر مبنای هدف و دوم: بر اساس ماهیت و روش تقسیم دسته بندی کرد. پایان نامه ها براساس هدف به دسته بنیادی و کاربردی دسته بندی می شوند و بر اساس ماهیت و روش انجام آن می توان به انواع پایان نامه های تاریخی، پایان نامه توصیفی، پایان نامه همبستگی یا همخوانی، پایان نامه علی( پی رویدادی)، پایان نامه تجربی یا آزمایشی دسته بندی نمود.
البته با توجه به دیدگاه های دیگر مثلا براساس روش انجام می توان پایان نامه را به انواع پایان نامه نظری، پایان نامه کاربردی و راهبردی، پایان نامه توصیفی، پایان نامه تبیینی و ارزیابی، پایان نامه اکتشافی و آزمایشی، پایان نامه بنیادی و… اشاره کرد.

تعریف انواع تحقیقات پایان نامه

پایان نامه بنیادی بر اساس تحقیقات مبنایی یا همان پایه ای صورت می گیرد. در این بخش به دنبال کشف حقیقت یا واقعیت و هم چنین شناخت پدیده ها و روابط می باشد.
پایان نامه کاربردی، با توجه به زمینه ها و معلوماتی که از راه تحقیقات بنیادی جهت رفع نیازهای بشر و بهبود و بهینه سازی ابزارها در راه آسایش و ارتقای سطح زندگی انسان ها بوجود می آورد تعیین می کنند. پایان نامه کاربردی را می توان به دو بخش دسته توسعه ای و علمی اشاره کرد.
همان طور که عنوان شد پایان نامه براساس ماهیت و روش به دسته بندی های گوناگونی تقسیم بندی می شود. پایان نامه تاریخی، بر مبنای تحقیق تاریخی و با توجه به مستندات و مدارک با اعتبار صورت می گیرد که از طریق آن ها می توان خصیصه های عمومی و مشترک پدیده ها و یا حوادث و رویداد های آن را تبیین نمود.
پایان نامه توصیفی، پایان نامه توصیفی با توجه به موضوع بدنبال ماهیت پدیده ها و متغیرها است. به تفسیر دیگر این نوع از پایان نامه وضع موجود را بررسی می کند.
پایان نامه همبستگی یا همخوانی، این نوع تحقیقات بر مبنای کسب اطلاعات از وجود رابطه بین متغیرها ایجاد می شود. ولی در آن به شکل الزامی برقراری کشف رابطه علت و معلولی مد نظر نیست. در این نوع از تحقیق همبستگی بر کشف رابطه بین دو بخش مورد تاکید است.
پایان نامه علی( پس رویدادی)، در این روش تحقیقات بر مبنای کشف علت و یا عوامل بروز حادثه مرتبط است. در این روش پس از آن که واقعه ای روی داد نوبت تحقیق آغاز می شود. در این بخش محقق بر متغیرها دخالتی ندارد به طور کلی حضور ندارد و یا آن را نمی شناسد و تنها با انجام پایان نامه و تحقیق بروز این متغیر ها و عوامل آن را بررسی می کند.
پایان نامه تجربی، این نوع از پایان نامه به تحقیقات تجربی محققان در شاخه های مختلف مرتبط می شود و منحصرا به شاخه تحصیلی علوم تجربی و بخش رابطه علتی و معلولی به آن اختصاص نمی یابد بلکه به تمامی رشته ها و شاخه ها ارتباط پیدا می کند.

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن