فست سئو
مقالات پایان نامه

روش های نمونه گیری از جامعه آماری

یکی از مهمترین بخش های انجام پایان نامه، انتخاب نمونه های مناسب برای مطالعه است. هر نمونه نماینده ای از جامعه است لذا باید به گونه ای انتخاب شود که گویای تمام افراد جامعه باشد به همین دلیل اندازه نمونه و نحوه نمونه گیری از جامعه آماری، اهمیت زیادی دارد. دو روش برای نمونه گیری وجود دارد که شامل نمونه گیری احتمالی و غیر احتمالی است.

نمونه گیری احتمالی از جامعه آماری

در این روش، افراد به صورت تصادفی از جامعه آماری انتخاب می شوند زیرا قرار است نتایج حاصل از نمونه به کل افراد جامعه تعمیم داده شود لذا با نمونه گیری تصادفی، شانس انتخاب برای همه افراد جامعه یکسان خواهد بود. نمونه گیری احتمالی به چند روش انجام می شود:
۱- نمونه گیری ساده
در این حالت، براساس قوانین احتمال، نمونه انتخاب می شود و همه افراد جامعه شانس مساوی برای انتخاب شدن دارند.
۲- نمونه گیری سیستماتیک
در این روش ابتدا باید فاصله بین نمونه ها انتخاب شود و تصادفی بودن این نوع نمونه گیری در این است که اولین انتخاب، تصادفی است و بقیه انتخابات براساس آن انتخاب می گردد. برای مثال اگر فاصله بین نمونه ها را m در نظر بگیریم، اولین انتخاب به صورت تصادفی انجام می گیرد و سایر افراد با فاصله m انتخاب می شوند.
۳- نمونه گیری طبقه ای
در این روش، ابتدا افراد جامعه به گروه های یکنواخت تقسیم می شوند که معیار این تقسیم بندی، براساس خصوصیاتی است که بین ان ها وجه تمایز ایجاد می کند حال از هر گروه، به طور تصادفی افراد انتخاب می شوند. در این روش از آنجایی که نسبت طبقه ها بین افراد نمونه با نسبت طبقه ها بین افراد جامعه مطابقت دارد لذا شانس انتخاب برای همه یکسان است.
۴- نمونه گیری خوشه ای
در این روش به جای این که از همه افراد نمونه گیری شود، ابتدا افراد خوشه بندی می شوند مثلا خوشه مدرسه، خانواده و… سپس از هر خوشه نمونه تصادفی انتخاب می شود. با این کار هم در هزینه و هم در وقت صرفه جویی می شود.
۵- نمونه گیری چند مرحله ای
در این روش ابتدا همانند قبل افراد به خوشه های مختلف تقسیم شده و از هر خوشه نمونه تصادفی انتخاب می شود و دوباره از هر نمونه، یک نمونه تصادفی انتخاب می شود.

نمونه گیری غیر احتمالی از جامعه آماری

در این نوع نمونه گیری، نمونه گیری به صورت تصادفی انجام نمی شود و به همین دلیل به آن غیر احتمالی می گویند. این نمونه گیری به دو دسته تقسیم می شود:
۱- نمونه گیری آسان
در این روش، از افرادی در جامعه استفاده می کنند که در هر زمان از مطالعه، امکان دسترسی به آن ها وجود داشته باشد.
۲- نمونه گیری سهمیه ای
در این روش ابتدا افراد جامعه گروه بندی می شوند و سپس برای انتخاب افراد، برای هر گروه سهمیه ای تعیین می کنند.

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن