فست سئو
مقالات پایان نامه

زمان انجام پایان نامه

یکی از مسائلی که در انجام پایان نامه مطرح است. مقدار زمان انجام پایان نامه می باشد. اما واقعا زمان انجام پایان نامه چه مقدار است؟ آیا باید پایان نامه کارشناسی ارشد و پایان نامه دکتری را طی بازه زمانی مشخصی به اتمام رساند و یا بازه زمانی انجام پایان نامه منعطف است و می توان هر مقدار زمان که نیاز است برای انجام آن صرف کرد؟ این سوالات از جمله سوال های اصلی می باشد که دانشجویان با آن ها در مسیر انجام پایان نامه روبرو هستند.
زمان انجام پایان نامه در واقع پس از اتمام واحدهای تئوری و عملی آغاز می شود. با انجام پروسه پروپوزال و تایید آن نوبت به انجام پایان نامه می رسد. اما براساس قوانینی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای هر یک از دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی قرار داده است، زمان انجام پایان نامه نیز تغییر می کند. به طور متوسط مقدار زمان انجام پایان نامه کارشناسی ارشد حدود ۱ تا ۳ ترم تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و حدود ۵ ترم تحصیلی برای مقطع دکتری تعیین شده است.

که البته این بازه زمانی با توجه به ضوابطی که دانشگاه تعیین کرده تغییر می کند. در برخی دانشگاه ها تا ۱۱ ترم تحصیلی پس از تصویب پروپوزال اجازه دفاع داده می شود و پس از آن به فرد سنوات تعلق گرفته و یا دیگر اجازه دفاع داده نمی شود. ولی بخشی که دارای اهمیت است این مورد می باشد که هر چه بتوان از پایان نامه در بازه زمانی کوتاهی دفاع نمود سبب کسب امتیاز بیشتری از سوی داوران شده و همین مسئله نیز در مراحل تحصیلی بعدی نیز جز امتیازات فرد بخصوص برای پذیرش مصاحبه دکتری محسوب می شود.

چه مواردی که سبب کوتاهی زمان انجام پایان نامه می شود؟

هرچه زمان انجام پایان نامه کوتاه تر شود به طور مسلم امتیاز بیشتری را در زمان دفاع برای شما در نظر گرفته می شود. البته این گفته به این معنی نیست که باید به طور حتم پایان نامه را در بازه زمانی کوتاهی انجام داد و نتیجه گیری صحیح و کامل را به دلیل کوتاه کردن بازه زمانی به درستی انجام نداد، بلکه باید دانشجوی تحصیلات تکمیلی تمامی تلاش خود را برای انجام پایان نامه در بازه زمانی کوتاه ترتیب دهند. برای کوتاه کرده زمان انجام پایان نامه باید مواردی را رعایت کرد از جمله:
۱- تحقیق کامل و جامع قبل از آغاز پایان نامه
۲- برنامه ریزی و زمان بندی مناسب در ابتدای پروپوزال
۳- ترتیبی انجام دادن مراحل انجام پایان نامه
۴- جمع آوری مطلب قبل از آغاز پایان نامه و جمع بندی کردن آن پس از تصویب پروپوزال
۵- تدوین مقاله در زمان انجام پایان نامه سبب کاهش زمان گذاری برای پذیرش جهت دفاع می شود.
۶- جمع بندی کردن مطالب پس از نگارش هر فصل در یک نت جداگانه
۷- ارسال مطالب پس از تنظیم شدن به استاد راهنما و استاد مشاور جهت بازبینی و رفع ایرادات
۸- و…

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن