فست سئو
مقالات پایان نامه

سرقت علمی ادبی پایان نامه یک تقلب دانشگاهی

شاید برای شما هم جالب باشد که در زمینه های علمی هم تخلفاتی وجود دارد که یکی از آن ها که ساده ترین فرم آن است، سرقت علمی ادبی پایان نامه است. البته گاهی اوقات فرد بدون دانستن قوانین، ناخواسته مرتکب به تخلف می شود و بعدا به اشتباه خود پی می برد.

سرقت علمی ادبی چیست

منظور از این نوع تخلف این است که فردی از نتایج تحقیقات، ایده ها و نظریه های دیگران استفاده می کند و آن ها را به نام خود ثبت می کند. در واقع باعث گمراه شدن خواننده می شود زیرا باعث می شود که اگر از مالک حقیقی این نتایج و نظریه ها با خبر نشود و اگر هم به اسم آن شخص برخورد کند، شک کند که این مطالب دقیقا به کدام یک از این افراد تعلق دارد.

انواع سرقت علمی ادبی

براساس میزان تقلبی که از اطلاعات و منابع علمی دیگران انجام می گیرد، سرقت های علمی _ ادبی به دو دسته تقسیم می شوند:

۱-     سرقت علمی _ ادبی کلان (عمده)

در این روش، فرد متخلف، تمام کار علمی دیگری را به نام خود ثبت می کند همانند ثبت مقاله، پایان نامه دانشجویی و… .

۲-    سرقت علمی _ ادبی خرد (جزئی)

در این حالت، فرد بخشی از اطلاعات دیگری را در تحقیق علمی خود ثبت می کند همانند استفاده از ایده ها، نظریه ها و یا اصطلاحات دیگران. علت این تخلفات این است که برای مثال فرد در زمان نوشتن مقاله یا پایان نامه خود، دچار ضعف علمی است و برای تکمیل کار خود، به تقلب از منابع علمی دیگران روی می آورد.

روش های جلوگیری از سرقت علمی ادبی

اما همان گونه که در ابتدا بیان کردیم، گاهی اوقات افراد ناخواسته مرتکب تخلف می شوند و این به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در زمان نگارش پایان نامه و مقالات است. اگر از انواع تخلفات با خبر باشند، مسلما مرتکب ان ها نمی شوند. بنابراین روش های جلوگیری از سرقت علمی  ادبی در نگارش پایان نامه عبارتند از:

۱-    اگر در پایان نامه خود از نظریه ها، فرضیات، نتایج و ایده های دیگران استفاده می کنید، باید به حالت نقل قول آن ها را بیان کنید و رفرنس دهی کنید تا خواننده بتواند به مرجع اصلی آن ها دسترسی داشته باشد.

۲-    در نقل قول، نباید زیاده روی نمود به این معنا که پشت سر هم نقل قول نکنید.

۳-    اگر کار شما گروهی انجام شده است، باید حق مطلب را رعایت نموده و اسامی تمامی افراد ذکر شود.

۴-    بیشتر سرقت های علمی ادبی در پایان نامه ها که ناخواسته صورت می گیرد، استفاده از اصطلاحات دیگران بدون قید نام صاحب اصطلاح است. در صورتی که از اصطلاحی استفاده می کنید که به شخص خاصی تعلق دارد، باید در پاورقی آن را توضیح داده و مشخصات کامل صاحب آن را ذکر کنید.

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هجده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن