فست سئو
مقالات پایان نامه

فصل بندی پایان نامه چگونه است؟

آخرین بخش از مرحله کار دانشجویان تحصیلات تکمیلی، تدوین و تکمیل پژوهش نامه یا همان پایان نامه می باشد. هدف از نگارش پایان نامه در این مقطع تحصیلی آشنایی با انجام پژوهش علمی می باشد. در واقع پایان نامه مرحله یادگیری برا کارهای تحقیقاتی آینده شما می باشد.
در نگارش متن پایان نامه باید نکات اصلی را در نظر داشت از جمله این که باید تسلط بر نحوه نگارش متنی روان به فارسی را فرا بگیریم تا بتوانیم از پس نگارش متن فصل های مختلف برآییم. با توجه به دستورالعمل و مقررات هریک از مراکز دانشگاهی فصل بندی و محتوا گذاری پایان نامه ها کمی باهم تفاوت دارد ولی قالب کلی پایان نامه تقریبا در همه بخش ها یکسان است. که ما برای آشنایی بیشتر به توضیح مختصری در این زمینه می پردازیم. فصل بندی پایان نامه شامل قسمت های زیر است که به مورد هر یک از بخش ها به تدریج در مقالات بعدی به بحث خواهیم پرداخت:
۱-صفحات آغازین،۲- فصل اول، معرفی پژوهش،۳- فصل دوم، ادبیات پژوهش، ۴-فصل سوم، مراحل انجام پژوهش، ۵- فصل چهارم، یافته های پژوهش،۶ – فصل پنجم، تحلیل یافته ها، ۷-بحث و نتیجه گیری،۸- فصل ششم، خلاصه پژوهش،۹- منابع و ماخذ، ۱۰-پیوست ها

بخش اولیه و صفحات آغازین فصل بندی پایان نامه

پایان نامه شامل بخش ها و محتوایی است که بسته به هر دانشگاه شامل دستورالعملی می باشد که به دانشجو ابلاغ می گردد و دانشجو موظف است بر طبق آن عمل نماید. رعایت اصول کلی در تدوین و نگارش پایان نامه بسیار می تواند راه گشا باشد. شروع پایان نامه با مفاد روی جلد آغاز می گردد که شامل نام پژوهشگر مقطع تحصیلی جهت اخذ مدرک، نام اساتید راهنما و مشاور، آرم دانشگاه مربوطه و تاریخ انجام پایان نامه است. اولین برگه بعد از جلد صفحه، باید عنوان پایان نامه را قرارداد. این صفحه دقیقا با عنوان روی جلد یکسان است. صفحه بعدی بسم الله … می باشد. صفحات بعدی نیز بخش های سپاسگزاری و تقدیم و تشکرات و… می باشد. دقیقا بعد از این بخش فهرست گذاری و عنوان های هر فصل باید قرار گیرد. علاوه بر فهرست گذاری عنوان ها و سرتیترهای هر بخش، باید فهرست گذاری مربوط به جداول و نقشه ها و همین طور تصاویر نیز به صورت جداگانه دراین بخش آورده شود.
در بخش بعدی درباره نکات مهم نگارش فصل اول پایان نامه به بحث خواهیم پرداخت.

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یازده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن