فست سئو
مقالات پایان نامه

قواعد نگارش فارسی، بخش مهم نگارش پایان نامه

همه ما می دانیم که نگارش پایان نامه و رساله، به نوعی شبیه نگارش یک کتاب است. علت این قیاس این است نگارش هر دو شبیه به هم است و در هر دو حتی برای نوشتن یک کلمه هم باید دقت داشت. برای مثال اوردن کلمات مترادف بیش از حد به دنبال هم، استفاده از کلمه “و” بیش از حد و… نگارش ادبی متن را زیر سوال می برد. همه ما در دوران تحصیل دبیرستان و راهنمایی، با قواعد نگارش فارسی آشنا شده ایم ولی مسلما در دوران تحیصیل دانشگاهی به دلیل فاصله گرفتن از این موضوع و تمرکز بیشتر بر روی تخصص رشته خود، شاید برای ما به فراموشی رفته باشند. در این مقاله ما مهمترین اصول نگارش را که در نوشتن پایان نامه باید به آن ها توجه داشت را بیان خواهیم نمود:

۱-     استفاده از کاما (ویرگول)

وجود کاما در متن، به معنی مکث در آن قسمت از عبارت و سپس ادامه خواندن است. در زمانی که می خواهید از کاما استفاده کنید، توجه داشته باشید که بین کلمه و کاما نباید فاصله بیافتد. در زمان دفاع داوران در قسمت مطالعه متن به منظور ویرایش متن، به این مسئله اهمیت زیای می دهند.

۲-   استفاده از نقطه ویرگول (؛)

گاهی اوقات شما می دانید که در یک بند از متن، نمی توانید جمله ها را ببندید و باید تا اخر بند ادامه دهید پس امکان استفاده از نقطه وجود ندارد لذا در این زمان باید از نقطه ویرگول استفاده کنید که در واقع همان کار نقطه را می کند ولی جمله را نمی بندد بلکه شما می دانید که مکث طولانی است ولی جمله تمام نشده است. مثلا قبل از کلماتی از قبیل زیرا و یا پس از به عبارت دیگر و به معنی دیگر و… استفاده می شود. همچنین این علامت بلافاصله باید به کلمه چسبیده باشد و نباید با کلمه قبلی فاصله داشته باشد.

۳- نقطه

نقطه به معنی بسته شدن جمله است. نقطه باید بلافاصه به اخرین کلمه بچسبد. همچنین کاربرد دیگر نقطه این است که اگر بخواهید کلمات را به اختصار بیاورید همانند تاریخ تولدها، اختصار در نوشتن نام های علمی باید بلافاصل پس از کلمه اختصار، از نقطه استافده می شود.

۴- گیومه («»)

برای بیان نقل قول ها، از این علامت استفاده می شود توجه داشته باشید که گیومه باید چسبیده به عبارت آغازین باشد که بلافاصه بعد از گیومه می آید.

۵-  اعمال فاصله بین کلمات خاص

در نگارشف باید تمام کلمات با هم فاصله داشته باشند اما توجه داشته باشید که کلماتی همانند “آن­ها” که از یک طرف باید ان و ها از هم جدا باشند و از طرف دیگر نباید فاصله بین آن ها در حد فاصله بین کلمات باشد لذا در این موارد، دکمه کنترل (Ctrl) کیبورد را همزمان با علامت خط تیره نگه دارید و سپس ادامه کلمه که در این جا “ها” هست را بنویسید.

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن