فست سئو
مقالات پایان نامه

متداول ترین سرقت های علمی ادبی و سیستم کشف آن

در دنیای امروز که از طریق اینترنت امکان دسترسی به مقالات و منابع علمی افراد مختلف وجود دارد، سرقت علمی ادبی بیشتر شایع شده است و یکی از مشکلات در مباحث علمی به حساب می آید که پایان نامه ها نیز از این موضوع بی بره نیستند. سرقت علمی ادبی در پایان نامه به دلایل مختلف  و به اشکال مختلف صورت می گیرد ولی شایع ترین و متداول ترین روش های سرقت علمی ادبی که تا کنون ثبت شده اند عبارتند از:

۱-    ثبت کامل یک مقاله یا پایان نامه به نام خود

۲-    کپی کردن از بخشی از یک کتاب، مقاله، پایان نامه و سایر منابع علمی معتبر به نام خود

۳-    ثبت ایده ها، نظریات، اصطلاحات و فرضیه های دیگران در منابع علمی خود بدون ذکر نام از ان ها

۴-    استفاده از سخنرانی ها و مطالب دیگران در مطالب علمی خود بدون نقل قول کردن

۵-    سرقت موضوع کاری یک نفر و ثبت آن به نفع خود

۶-     تکمیل ایده خود با استافده از اطلاعات دیگران بدون ذکر نام از ان ها

۷-    استفاده بیش از حد از نقل قول از مطالب دیگران که بیان کننده ضعف علمی در بیان آن موضوع است که مجبور به استفاده از این تعداد نقل قول شده اید.

۸-    کپی برداری از اشکال و داده های اماری خاص دیگران برای تکمیل مطالعه علمی خود

سیستم کشف سرقت علمی ادبی

اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اگر فردی اقدام به سرقت علمی ادبی کند، چگونه تخلف آن آشکار می شود. چون این نوع سرقت، نوشتاری است و ممکن است افراد زیادی به مطالعه منبع علمی فرد متخلف نپردازند پس بدون این که کسر امتیازی برای او لحاظ شود، راحت به مسیر خود ادامه می دهد و در این میان به افرادی که مورد تقلب واقع شده اند، لطمه وارد می شود. لازم است بدانید که اخیرا در موسسات، دانشگاه ها و ژورنال های علمی از سیستم هایی استفاده می کند که قادر به کشف تخلف هست. در زمان ارائه پایان نامه، شما باید یک فایل از آن را بر روی CD، به کتابخانه مرکزی دانشگاه تحویل دهید. علت این امر این است که پایان نامه شما وارد سیستم کشف سرقت علمی ادبی می گردد و حتی اگر یک جمله منبع علمی دیگری استفاده نموده اید که نقل قول و یا ذکر منبع ندادر، سیستم آن را شناسایی کرده و به عنوان تقلب ثبت می کند. این سیستم حتی می تواند ادبیات نگارش پایان نامه و تاریخچه موضوع پایان نامه را نیز بررسی کند.

حتما بخوانید :

 

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن