فست سئو
مقالات پایان نامه

بررسی محدودیت های معیارهای ارزیابی پایان نامه

زمانی که دانشجویی اقدام به انجام یک پروژه تحقیقاتی می کند، میزان موفقیت در این زمینه، بستگی به میزان علم و مهارت دانشجو دارد به عبارت دیگر هر پایان نامه و یا رساله دکترا، میزان مهارت دانشجو در انجام یک پروزه تحقیقاتی و نگارش آن، علم دانشجو و قدرت درک آن را بیان می کند و ارزیابی پایان نامه، به منظور ارزیابی میزان موفقیت دانشجو و همچنین علم آن صورت می گیرد. بنابراین این مسئله اهمیت زیادی دارد زیرا ارزیابی واقعای، برای دانشجو است به همین دلیل انتخاب معیارهای مناسب برای ارزیابی پایان نامه اهمیت زیادی دارد اما متاسفانه، در بسیاری از دانشگاه ها، معیارهایی برای این منظور در نظر گرفته می شود که دارای نواقصی است و همین مسئله سبب می شود که اعتبار دانشجو نیز زیر سوال برود. به طور کلی سه محدودیت اصلی برای معیارهای ارزیابی پایان نامه وجود دارد:

۱-     استفاده از معیارهای ذهنی و تئوری

معیارهایی که اکثر اسایتد برای بررسی و ارزیابی پایان نامه دارند، اعتبار علمی ندارند و اکثرا متناسب با سلیقه خود اساتید تنظیم می شوند و در نتیجه استاندارد نیستند و از طرفی در هر دانشگاه، سلائق و معیارهای اسایتد با هم متفاوت است به همین دلیل باید یه نظام واحد و جامع برای ارزیابی پایان نامه تنظیم گردد که در تمام دانشگا ها قابل استفاده باشد و از اعتبار علمی برخوردار باشد.

۲-   مفید و کاربردی نبودن معیارها

معیار انتخابی باید بتواند اطلاعاتی را در اختیار دیگران قرار دهد در صورتی که به این مسئله زیاد توجه نشده است. این مسئله باعث شده است که دانشجویان به سمت موضوعات تکراری و غیرکاربردی بروند زیرا مسلما برای آن ها هم راحت تر است ولی با این معیارها، نه تنها به گونه ای بودجه ها هدر می رود بلکه چون معیارها غیر کاربردی هستند، به اهداف علمی کاربردی کشور توجهی نمی شود.

۳- عدم شفافیت معیارها برای دانشجویان

مهمترین مشکل این معیارها این است که برای دانشجویان گنگ و مبهم هستند در نتیجه چون دانشجو متوجه منظور آن ها نمی شود، نمی تواند به درستی این معیارها را در پایان نامه خود اعمال کند و همین مسئله نه تنها سبب می شود که پس از تدوین پایان نامه، داوران آن را زیر سوال ببرند و امتیاز منفی برای دانشجو لحاظ شود بلکه گاهی اوقات ممکن است دانشجو مجبور  به ویرایش اساسی در کل پایان نامه شود و این مسئله برای آن زمان بر خواهد شد.

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن