فست سئو
مقالات پایان نامه

نمونه گیری پایان نامه و نحوه انجام آن

در هر پایان نامه، یک جامعه آماری وجود دارد که مطالعات بر روی آن انجام می شود. جامعه آماری، منظور افرادی هستند که در نهایت باید نتایج به دست امده از تحقیق، به آن ها تعمیم داده شود.

افراد جامعه شامل انسان ها، گیاهان، جانوران و… هستند که متناسب با نوع تحقیق تعیین می شوند. اما اگر بخواهیم بر روی کلیه افراد جامعه مطالعه انجام دهیم، نه تنها زمان زیادی باید صرف نمود بلکه هزینه کار بالا رفته و همچنین احتمال خطا در تحقیق نیز زیاد می شود.

به همین دلیل باید تحقیقث بر روی برخی از افراد انجام شود و نتیجه به کل افراد جامعه تعمیم داد هشود و به این عمل، نمونه گیری می گویند.

ویژگی نمونه گیری از جامعه آماری

منظور از نمونه گیری از جامعه، انتخاب برخی از افراد جامعه به جهت مطالعه بر روی ان ها و تعمیم نتایج حاصل از مطالعه بر روی آن ها به کل افراد جامعه است. هر نمونه باید خصوصیاتی داشته باشد:

۱-    اندازه آن به قدر کفایت بزرگ باشد تا تعمیم نتایج آن به جامعه، مورد قبول واقع شود.

۲-    اندازه نمونه باید منطقی باشد و خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نباشد.

۳-    هر نمونه باید گویای جامعه باشد و به عبارتی نماینده ای از جامعه باشد.

نحوه تعیین اندازه نمونه جامعه آماری

اولین سوالی که در ذهن هر دانشجو در زمان اجرای پایان نامه پیش می آید این است که نمونه انتخابی از جامعه آماری باید چه اندازه ای داشته باشد. این مسئله بسیار مهم است زیرا اگر نمونه خیلی کوچک باشد، مسلما تعمیم نتایج حاصل از آن به جامعه آماری با جمعیت زیاد، منطقی به نظر نمی رسد و اگر هم نمونه خیلی بزرگ باشد، انجام پروژه خیلی زمان بر و هزینه بر خواهد بود و امکان خطا در آن بیشتر خواهد شد.

برای تعیین اندازه نمونه فرمول هایی وجود دارد ولی تنها استفاده از فرمول ها کافی نیست بلکه باید به مسائل دیگر نیز توجه داشت که این فاکتورها عبارتند از:

۱-    پرامترهای اماری همانند میانگین، واریانس، انحراف معیار و…

۲-    متغییرهای مورد مطالعه

۳-    تعداد تکرار در مطالعه و دقت آزمایش

۴-    نوع تحقیق بررسی

۵-    پراکندگی بین داده ها

برای مثال در زمانی که با بررسی داده ها مشخص شد که پراکندگی و تفاوت بین داده ها زیاد است، باید اندازه نمونه بزرگتر شود تا دقت در مطالعه بالا رود. لازم است بدانید که اگر قصد دارید کوچکترین اختلافات معنی دار بین گروه های آزمایشی یافت شود، باید در نمونه گیری پایان نامه، حجم نمونه را بزرگ تر نمود که البته این بزرگ تر کردن نمونه، باید منطقی باشد.

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 6 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن