فست سئو
مقالات پایان نامه

نکات مهم در نگارش نتیجه گیری پایان نامه

فصل پنجم هر پایان نامه ای، به نتیجه گیری و پیشنهادات پایان نامه اختصاص دارد. فرق این قسمت با فصل چهارم که نتایج است در این است که در قسمت نتایج باید نتایج به دسته امده از هر آزمایش و بر روی هر متغییر مورد بررسی را بیان کنید و برای معتبر ساختن ان نتایج آن ها را با نتایج به دست امده از چند رفرنس، تطبیق دهید ولی در قسمت نتیجه گیری، شما باید از کل نتایج به دست امده از آزمایش یک نتیجه گیری کلی نمایید و در ادام با بیان توضیحی مختصر، پیشنهاداتی را ارائه کنید. لذا در نگارش نتیجه گیری پایان نامه، باید نکاتی را رعایت نمود:

۱-     در این قسمت نباید همان مطالب بیان شده در قسمت نتایج را کپی کنید این کار اشتباه است بلکه باید تمام نتایج را با هم ترکیب نموده و آن ها را به صورت هدفمند و کلی در قالب نتیجه گیری بیان کنید.  نتیجه گیری بسیار مهم است زیرا نشان دهنده هدفمند بودن و مفید بودن پایان نامه است.

۲-    در این قسمت، باید با بیان نتیجه گیری کلی، یک توضیح کوتاه در ادامه آن بیاورید که این توضیح باید از مقدمه بیان شود. یا می توانید ابتدا توضیحی از مقدمه بیاورید و در ادامه نتیجه گیری را بیان کنید یعنی نباید ناگهانی سراغ نتیجه گیری بروید بلکه باید مقدمه چینی بکنید. حتی می توانید این توضیح را در ابتدا و به صورت سوالی بیان کنید و بعد با بیان نتیجه گیری، جواب سوال را بدهید.

۳-    توجه داشته باشید که در نتیجه گیری نباید مسئله و مشکل مورد بررسی در پایان نامه را مستقیما بیان کنید. در این قسمت شم باید راهکار بیان کنید نه مشکل را.

۴-    جملات در نتیجه گیری باید کوتاه، صریح و واضح باشند.

۵-    در نتیجه گیری هدف این است که تمام نتایج مطالع را یکجا جمع بندی کنید پس دقت کنید نباید از مطالب جدید استفاده کنید.

۶-     نحوه نگارش در نتیجه گیری نباید تغییر کند همان گونه که علمی و پژوهشی پایان نامه را نگارش کرده اید، این قسمت هم باید به همین صورت نگارش شود و لحن بیان نباید تغییر کند.

۷-    در قسمت نتیجه گیری و پیشنهادات نباید از فاعل “من” استفاده کنید مثلا نباید بگوید که من معتقدم که … . این نگارش از نظر ادبی درست نیست.

۸-    نتیجه گیری باید منطقی و واقع بینانه باشد. همچنین باید به گونه ای نتیجه گیری کنید که اگر خواننده دچار شک و ابهام است، این حالت در ذهن او برطرف شود.

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن