فست سئو
مقالات پایان نامه

نکات نگارشی مهم در تایپ پایان نامه (قسمت اول)

شما قرار است که نتیجه تحقیقات علمی خود در دوران تحصیل را در اختیار دیگران قرار دهید و نوشتن پایان نامه به همین منظور انجام می شود. پس متوجه اهمیت نگارش صحیح پایان نامه شده اید. هر فردی نمی تواند برساسا علائق خود و به گونه ای که فکر می کند زیباتر است، اقدام به تایپ پایان نامه کند زیرا تمام پایان نامه ها باید یکدست باشند و از انضباط همگن برخوردار باشند. به همین دلیل تایپ پایان نامه باید براساس فرمت تعیین شده صورت گیرد:

۱-    موقع تایپ در ورد، نوع کاغذ را A4 انتخاب کنید. حال باید حاشیه بندی نمایید:

  •  فاصله خط اول پاراگراف از سمت راست کاغذ ۵ سانتیمتر و بقیه خطوط ۴ سانتیمتر است.
  • فاصله خط آخر تا لبه پایین کاغذ و فاصله خطوط تا لبه چپ، ۵/۲ سانتیمتر است.
  • فاصله اولین خط تا لبه بالایی، ۳ سانتیمتر است.

۲-    فاصله بین خطوط را تنظیم نمایید. فاصله بین خطوط باید ۱ سانتیمتر و فاصله بین تیتر هر قسمت با اولین خط، ۲ ساینتیمتر است.

۳-    در هیچ کدام از صفحات پایان نامه نباید از قالب های حاشیه در ورد استفاده نمد البته می توان برای تقدیر و تشکر این کار را انجام داد ولی این امر اختیاری است.

۴-    اگر قرار است عبارتی به عنوان پاورقی به کار رود، فقط یکبار این کار انجام می شود و در اولین بار که کلمه مورد نظر نیاز به توضیح دارد و یا باید معادل انگلیسی یا فارسی آن نوشته شود، باید در پاورقی لحاظ شود توجه داشته باشید که گاهی یک کلمه در قسمتی از پایان نامه آورده شده ولی توضیحات آن در صفحه ای دیگر که ان کلمه مجدد آورده شده، لحاظ شده که این کار، غلط نگارشی است. زیر نویس ها را به ترتیب اولویت در هر صفحه شماره گذاری کنید.

۵-    برای نوشتن پاورقی باید ابتدا در انتهای متن، یک خط از ابتدای حاشیه تا نیمه برگه بگذارید و پاورقی ها را زیر آن بنویسید. این خط باید از لبه چپ، ۵/۲ سانتیمتر و از پایین کاغذ، ۳ سانتیمتر فاصله داشته باشد.

۶-     پاورقی هایی که فارسی هستند را با شماره فارسی و پاورقی های انگلیسی باید با شماره انگلیسی در این قسمت قرار گیرند.

۷-    مطلب دیگر که باید توجه داشت، فونت نگارش متن است. متن اصلی را با فونت B Nazanin و با سایز ۱۴ و عبارت انگلیسی را با فونت Times New Roman و با سایز ۱۲ در متن نگارش کنید. عنوان هر فصل با فونت B Nazanin و سایز۱۸   به صورت بولد، عناوین اصلی با همین فونت و با سایز ۱۶ و به صورت بولد و عناوین فرعی باز هم همین فونت، به اندازه ۱۴ و به صورت بولد نوشته می شوند.

 

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + شش =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن