فست سئو
مقالات پایان نامه

نکات نگارشی مهم در تایپ پایان نامه (قسمت دوم)

در قسمت اول نکات نگارشی مهم در تایپ پایان نامه، درباره نحوه نگارش متن اصلی، حاشیه بندی، فونت ها و نوشتن پاورقی در پایان نامه صحبت کردیم. در این قسمت قصد داریم به مسئله مهم دیگر به نام شماره گذاری در پایان نامه بپردازیم:

۱-     شماره گذاری صفحات پایان نامه

  • لازم است بدانید که تمام صفحات پایان نامه از نظر شماره گذاری یکسان نیستند. ترتیب به این صورت است که از صفحه اول تا صفحات مربوط به تقدیر و تشکر، چکیده، امتیاز دهی و ارزیابی داوران هیچ شماره ای لحاظ نمی شود. صفحاتی که در آن فهرست عناوین، فهرست جداول، اشکال و نمودارهای قرار دارند، باید به حروف فارسی شماره گذاری شوند که این شماره ها در پایین صفحات در قسمت وسط نشوته می شوند و بقیه صفحات با عدد فارسی شماره گذاری می شوند که این شماره ها باید بالا در سمت گوشه ها باشد که صفحات فرد، شماره باید سمت راست و بالا و صفحات زوج شماره باید سمت چپ و بالا نوشته شود.
  • همچنین سر فصل ها هم شماره نمی گیرند یعنی صفحه ای که عنوان هر فصل روی ان قرار دارد باید بدون شماره باشد.

۲-   شماره بندی فصل های پایان نامه

برای هر فصلی یک شماره در نظر گرفته می شود برای مثال فصل اول که مقدمه است، شماره یک می گیرد حال هر عنوانی در فصل یک، باید این عدد را به همراه داشته باشد برای مثال اولین عنوان اصلی می شود ۱-۱ و دومین عنوان ۱-۲ حال اگر در عنوان دوم، عنوان دیگری قرار گیرد، شماره به این صورت می شود ۱-۲-۱ اگر دقت کنید متوجه می شود که شماره گذاری باید از سمت راست به چپ  باشد که شماره اول نشان دهنده شماره فصل، شماره دوم نشان دهنده عنوان اصلی و به همین ترتیب ادامه می یابد.

۳- شماره گذاری جداول، اشکال و نمودارها

شماره گذاری جداول و نمودارهای باید متناسب با شماره فصل باشد زیرا در نوشتن پایان نامه ما یک فهرست جدا برای اشکال و جداول تنظیم می کنیم لذا نیازی به نوشتن شماره عناوین نیست. در این شماره گذاری هم، ترتیب از راست به چپ است برای مثال ۱-۳ به معنی جدول ۳ در فصل یک است.

۴- شماره گذاری معادلات و فرمول ها

در این قسمت نیز باید شماره گذاری از راست به چپ انجام شود که شماره سمت راست نشان دهنده شماره فصل مربوطه و شماره چپ نشان دهنده شماره فرمول است برای مثال وقتی نوشته می شود ۲-۴ یعنی فرمول چهارم در فصل دوم.

 

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن