فست سئو
مقالات پایان نامه

مراحل نگارش نتیجه گیری و پیشنهادات پایان نامه

در هر پایان نامه، معمولا ۵ فصل وجود دارد که شامل؛ مقدمه، بررسی منابع، مواد و روش ها، نتایج و بحث و در نهایت نتیجه گیری و پیشنهادات، می شود. این که از واژه معمولا استفاده شد به این دلیل است که فرمت برخی از دانشگاه ها متفاوت است و فصل ۴ و ۵ را ادغام می کنند ولی اصول معتبرتر، به همان روالی است که گفته شد. در فصل پنجم، دانشجو باید از کل پایان نامه با استفاده از نتایج به دست آمده و مطالعات انجام داده، یک نتیجه گیری کلی انجام دهد و سپس با توجه به ایده های ذهنی خود، راهکارها و پیشنهاداتی را برای موضوع مورد بررسی ارائه کند. بنابراین نگارش نتیجه گیری و پیشنهادات پایان نامه، به چند قسمت تقسیم می شود:

۱-     بیان ویژگی های بارز پایان نامه

در نگارش فصل پنجم، ابتدا باید دانشجو، ویژگی ها و برتری های خاص تحقیق را ارائه کند. به عبارتی در این قسمت دانشجو نباید حرفی از نتایج بزند بلکه در حداکثر یک صفحهّ مزایای برجسته تحقیق را بیان کند.

۲-   تحلیل و بررسی نتایج پایان نامه

این بخش بسیار اهمیت دارد زیرا داوران در واقع در زمان مطالعه پایان نامه، بیشتر تمرکز خود را بر روی فصل ۴ و ۵ می گذارند و در فصل پنجم، نتیجه گیری کلی بیشترین توجه را به خود جلب می کند. شما به دو طری می توانید نتیجه گیری خود را از پایان نامه بیان کنید:

  • ابتدا درباره موضوع مورد بررسی توضیح مختصری بدهید و سپس نتیجه گیری را بیان نمایید.
  • ابتدا نتیجه گیری را نوشته و توضیحات را در ادامه بین کنید که این روش بهتر است.

۳- بیان پیشنهادات

در این قسمت شما باید راهکارهایی را متناسب با ذهنیت خود ارائه کنید. در واقع پیشنهادات، همان راهکارهایی هستند که محدودیت های موضوع پایان نامه را رفع می کنند لذا باید کاربردی و عملی باشند. نگارش این قسمت توجه زیادی می خواهد زیرا نشان دهنده بنیه علمی و درک شما از تحقیق انجام شده است به عبارتی هر چه پیشنهادات شما سازنده تر، قوی تر و تازه تر باشد، نشان دهنده میزان دانش شما در زمینه تحقیقی انجام شده است و لازم است بدانید که در کنار قسمت نتایج و نتیجه گیری، در زمان دفاع، ارائه پیشنهادات بسیار مهم است و می تواند ذهن حضار را به چالش بکشد و به عبارتی بحث بر روی آن قسمت بیشتر خواهد بود.

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن