فست سئو
مقالات پایان نامه

ویژگی های یک چکیده خوب پایان نامه

در نگارش پایان نامه و همچنین رساله دکترا، باید به قسمت های مختلف پایان نامه توجه داشت. نحوه نگارش در هر بخش متفاوت است. به عنوان مثال در قسمت مقدمه، نگارش شما باید تعریفی باشد و به معرفی و توضیح پیرامون موضوع تحقیق بپردازد و یا این که در قسمت مواد و روش ها، باید حالت اموزشی داشته باشد به این معنی که به گونه ای روش تحقیق را بیان کند که اگر محقق دیگری قصد انجام آن روش تحقیق را برای موضوع خود داشت، به راحتی متوجه اصول کار بشود.

در این ماین نوشتن یک چکیده خوب برای پایان نامه هم نگارش خاص خود ار می طلبد. همان گونه که می دانید چکیده اختصاری از کل پایان نامه است و به عبارتی نماینده ای از کل پایان نامه است که نوع قضاوت درمورد آن را تعیین می کند به همین دلیل داشتن یک چکیده خوب، اهمیت زیادی دارد. برای این منظور باید بدانیم چکیده خوب و مناسب برای پایان نامه چه ویژگی هایی باید داشته باشد:

۱-    چکیده خوب، چکیده ای است که تمام مطالب مهم در پایان نامه را در قالب همان تعداد کلماتی که برای چکیده در نظر گرفته شده است، بیان کند و در عین حال پیوستگی مطالب رعایت شود.

۲-    ترتیب مطالب در چکیده باید با ترتیب فصول پایان نامه تطابق داشته باشد به این معنی که ابتدا مقدمه، سپس مواد و روش ها، نتایج و در نهایت نتیجه گیری کلی و بحث.

۳-    در چکیده خوب و مناسب، نباید ارجاعی وجود داشته باشد به عنوان مثال نباید نوشته شود که :” براساس آن چه در جدول … اورده شده است”. این نگارش مناسب نیست زیرا چکیده باید به گونه ای باشد که خواننده بدون نیاز به رجوع به کل پایان نامه، مفهموم کلی را درک کند.

۴-    توجه داشته باشید که چکیده قرار است گویا متن پایان نامه باشد و لذا نباید مطلبی جدید خارج از متن پایان نامه در چکیده لحاظ شود.

۵-    زبان نگارش متن چکیده باید ساده، روان و قابل فهم باشد تا درک مطلب راحت تر باشد.

۶-     از نوشتن اسامی به اختصار، آوردن نماد به جای نوشتن اسم و… در چکیده خودداری کنید زیرا در این صورت خواننده متوجه کلمات نمی شود و مجبور است برای فهمیدن معانی آن ها، وقت بیشتری بگذارد.

۷-    تمام مطالب در چکیده باید معتبر باشند لذا این که در چکیده ذکر کنید که باور ما این است که…. ، این کار اعتبار علمی چکیده شما را پایین می آورد.

۸-    در چکیده نباید نویسنده از فاعل استفاده کند بلکه جملات باید به صورت مجهول بیان شوند.

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

2 دیدگاه در “ویژگی های یک چکیده خوب پایان نامه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن