فست سئو
مقالات پایان نامه

چکیده پایان نامه و اجزا تشکیل دهنده آن

در نگارش هر تحقیق علمی، قبل از شروع مقدمه، بررسی روش انجام کار و نتایج تحقیق، دانشجو باید خلاصه ای از تمام مطالب پایان نامه را در قالب چکیده، در ابتدای نگارش پایان نامه لحاظ کند. چکیده باید با تمام اختصار خود، شامل مقدمه، مواد و روش ها، نتایج و بحث باشد. چکیده در حد یک برگه است و در نتیجه بیان مطالب فوق الذکر باید به گونه ای باشد که پیوستگی بین آن ها رعایت شود.

اجزا تشکیل دهنده چکیده

۱ – بیان یک مقدمه کوتاه در حد چند جمله درباره موضوع
۲ – بیان موضوع و اهمیت علمی و کاربردی مطالعه در این زمینه
۳ – بیان روش کار و بیان مواد و روش ها
۴ – بیان نتایج به دست امده از تحقیق
۵ – بحث و نتیجه گیری کلی

پس از اتمام چکیده در نهایت باید قسمتی تحت عنوان برچسب ها، قرار گیرد که در این قسمت باید نکات کلیدی موجود در چکیده که در پایان نامه نیز بیشتر ذکر می شوند و در واقع بخش اصلی موضوع تحقیق هم هستند، بیان شوند. تعداد کلمات چکیده محدود است و باید براساس اصول نگارش پایان نامه در هر دانشگاه تنظیم شود که معمولا تعداد کلمات چکیده نباید از ۱۵۰ عدد بیشتر شود. هر پایان نامه علاوه بر چکیده فارسی، چکیده انگلیسی هم دارد که باید همان چکیده فارسی، به زبان انگلیسی ترجمه شود و در انتهای پایان نامه قرار گیرد.

چند نکته در زمان نگارش چکیده پایان نامه

۱ – در چکیده نباید از جداول، نمودار ها و اشکال استفاده شود. چکیده فقط یک متن مختصر از کل پایان نامه است که قرار است خواننده با مطالعه این قسمت، مطلب کلی پایان نامه را درک کند تا ببیند آیا این پایان نامه یا رساله، برای مطالعه پیرامون موضوع مورد نظرش مفید هست یا نه.
۲ – در  کلمات به اختصار آورده شود، خوانند نمی تواند مفهوم را متوجه شود و مجبور است کل پایان نامه یا رساله را جست و جو کند تا بتواند فرم کامل آن اسم را پیدا کند و همین امر سبب می شود که خواننده از مطالعه آن پایان نامه سرخورده شود. توجه داشته باشید که چکیده باید در عین اختصار، کامل و گویا باشد و خواننده را سر در گم نکند.
۳ – در چکیده نباید رفرنس دهی نمود. این کار باید در زمان مقایسه نتایج به دست آمده با نتایج سایر محققان انجام شود. در صورتی که در چکیده فقط باید نتایج تحقیق خودتان مطرح شود و در نهایت یک بحث کوچکی پیرامون نتایج ارائه گردد.

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − ده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن