فست سئو

نگارش پایان نامه

در این قسمت به یک بررسی اجمالی در نگارش پایان نامه می پردازیم. همانطور که می دانید انجام پایان نامه پیرو آیین نامه ها در یک سبک کلی و استاندارد جهانی می باشد. نگارش پایان نامه یک تجربه منحصر بفرد می باشد که هیچ قانون و دستورالعملی مبنی بر نحوه ایجاد بهترین پایان نامه یا رساله وجود ندارد. بنابراین در شروع کار، جهت انتخاب موضوع پایان نامه منابع اولیه خود را تجزیه و تحلیل نمایید. علاقه ها، موارد ابهام انگیز و تمامی پیچیدگی ها را مورد بررسی قرار داده و شروع به نوشتن پایان نامه نمایید. این کار شما را در مسیر درستی هدایت خواهد کرد.

تعریف نگارش پایان نامه

نگارش پایان نامه و رساله یک مسئولیت و تعهد بزرگ برای دانشجویان می باشد که نیازی به استرس و فشار روحی ندارد اما نباید آن را سبک شمرد. انجام پایان نامه ارشد در مدت زمان کوتاه تری نسبت به رساله دکتری انجام می شود، بنابر این در این مقطع زمان زیادی برای کاوش وجود نخواهد داشت. در حالی که انجام پایان نامه دکتری نیازمند حدود ۳ الی ۴ سال کار پر زحمت و طاقت فرسا می باشد.

موارد نگارش پایان نامه

ساختار نگارش پایان نامه

ساختار نگارش پایان نامه
ساختار نگارش پایان نامه

در نگارش پایان نامه، نیاز به داشتن یک استراکچر کلی از نحوه چیدمان صفحات پایان نامه می باشد. صفحات و ساختار نگارش پایان نامه به ترتیب زیر می باشد:
• بسم الله الرحمن الرحیم
• صفحه تعهد نامه دانشجو (Copyright and Ownership)
• صفحه عنوان پایان نامه به زبان فارسی
• صفحه تاییدیه هیات داوران
• سپاسگزاری (اختیاری)
متن تقدیم پایان نامه (اختیاری)
• چکیده به زبان فارسی
• فهرست مطالب
• فهرست جداول
• فهرست نمودار ها
• فهرست اشکال
• فهرست نقشه ها
• مقدمه
• فصول پایان نامه
• پیوست ها
• فهرست منابع فارسی
• فهرست منابع انگلیسی
• فهرست نام ها (اختیاری)
• چکیده انگلیسی
عنوان پایان نامه به زبان انگلیسی

فصل های نگارش پایان نامه

فصل های نگارش پایان نامه
فصل های نگارش پایان نامه

نگارش پایان نامه شامل ۵ فصل اصلی می باشد که فصل های نگارش پایان نامه به صورت زیر می باشد:
۱) فصل اول: کلیات تحقیق (طرح تحقیق)
۲) فصل دوم: ادبیات و مستندات تحقیق (مبانی نظری و پیشینه تحقیق)
۳) فصل سوم: روش تحقیق (جامعه آماری، روش و حجم نمونه گیری، ابزار های مورد استفاده)
۴) فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها (یافته های تحقیق)
۵) فصل پنجم: نتیجه گیری، بحث و پیشنهادات

 

 

نرم افزارهای نگارش پایان نامه

نرم افزار های کاربردی نگارش پایان نامه
نرم افزار های کاربردی نگارش پایان نامه

در این قسمت به معرفی یکی از نرم افزار کاربردی در نگارش پایان نامه جهت سهولت در جمع آوری منابع و انجام پایان نامه می پردازیم. مشکلات ایجاد توالی و مرتب نمودن فهرست کتب مرجع در نگارش پایان نامه بسیار مشکل می باشد. همچنین در هنگام مطالعه رساله، نیاز به بسط یک روش کارا در سازماندهی فهرست کتب می باشد که از سردرگمی در میان انبوهی از اطلاعات مورد نیاز در پایان نامه جلوگیری می کند. این امر نیازمند یک پایگاه داده می باشدکه خلاصه هر مقاله یا فصل و نکات کلیدی را در خود نگه دارد.
نرم افزار RMS (Refrence Management Software) یک نرم افزار مدیریت مرجع خاص به نام EndNote جهت سازماندهی منابع مورد استفاده در روند پژوهش و تحقیق که نوشتن پروپوزال، پایان نامه، مقاله، کتاب و … را مدیریت می کند. این نرم افزار دارای فرمت مجلات مختلف می باشد. سهولت کار با نرم افزار RMS و صرفه جویی در زمان از ویژگی های آن می باشد.

 

مسائل نگارش پایان نامه

مزایای نگارش پایان نامه

از مزایای نگارش پایان نامه می توان به موارد زیر اشاره نمود.
 شروع زود هنگام نگارش پایان نامه موجب اتمام آن در زمان مناسبی خواهد شد.
 پیش نویس اولیه پایان نامه بعنوان یک ترفند ذهنی و روانی، موجب تحریک انگیزه نوشتن شده و متعاقبا منجر به نگارش پیش نویس های بعدی می شود.

نکات نگارش پایان نامه

 در نگارش پایان نامه، فونت متون فارسی BLotus و متنون انگلیسیTimes New Roman می باشد.
 عنوان پایان نامه بایستی مختصر و رسا باشد.
 عین مطالب بیان شده در دیگر منابع را در پایان نامه نیاورید و نام منبع این مطالب را در پایان نامه خود ذکر کنید.

اشتباهات در نگارش پایان نامه

اشتباهات رایج در نگارش پایان نامه در مقاطع مختلف در میان دانشجویان انجام می شود که ناشی از عدم آگاهی از برخی اصول و قوانین انجام پایان نامه می باشد.
 دزدی ادبی در انجام پایان نامه منجر به از دست دادن مدرک فارغ التحصیلی می شود بنابراین قبل از شروع نگار پایان نامه، جهت اجتناب از این مسئاله تحقیق نمایید.
 مطالب تازه ای که به ذهنتان می رسد را نکته برداری نمایید، در غیر اینصورت زمان و انرژی بیشتری باید صرف نوشتن و تفکر نمایید.

سوالات متداول در نگارش پایان نامه

نمونه ای از سوالات متداول در نگارش پایان نامه به صورت زیر می باشد:
? چه تعداد پیش نویس در نگارش پایان نامه نیاز است تا پایان نامه به تکامل برسد؟
پاسخ : عدم کامل بودن پیش نویس ابتدایی پایان نامه، بعید نیست. معمولا حدود ۱ الی ۲ پیش نویس جهت تکمیل شدن پایان نامه انجام می شود.
? خواندن مقالات و رفرنس ها چه کمکی به انجام پایان نامه خواهد کرد؟
پاسخ : خواندن مقالات و جستجوی منابع مختلف در اینترنت و … شما را قادر به اتخاذ و فراگیری سبک نوشتاری آکادمیک کرده و موجب سهولت و سرعت عمل در انجام پایان نامه خواهد شد.
جهت افزایش سرعت عمل و مهارت نگارش پایان نامه، اتما هر چه زودتر پیش نویس اولیه پایان نامه و ارسال آن به استاد راهنما جهت اصلاح مشکلات و استفاده از مشاوره پایان نامه بسیار موثر خواهد بود. تکرار این پروسه در چند نوبت، موجب تشخیص و اصلاح اشتباهات نگارشی در طول زمان و سرعت عمل خواهد شد.

نگارش پایان نامه

۰%

نگارش پایان نامه یک تجربه منحصر بفرد می باشد که هیچ قانون و دستورالعملی مبنی بر نحوه ایجاد بهترین پایان نامه یا رساله وجود ندارد

امتیاز کاربران: ۵ ( ۱ رای)
بستن