فست سئو
پروپوزال

اصول نگارش پروپوزال

انجام پایان نامه، برای هر دانشجوی دکترا و کارشناسی ارشد، بخش مهمی از دوران تحصیل آن ها را تعیین می کند و حتی موضوعی که مورد تحقیق قرار داده است تعیین کننده آینده شغلی او نیز هست. اما قبل از شروع پایان نامه، دانشجو باید پروپوزال یا طرح پیشنهادی خود را در جلسه علمی اساتید ارائه کند تا در صورت تایید، استارت پایان نامه را بزند و شروع به اجرای پایان نامه کند.

اما نگارش پایان نامه، اصول خاص خود را دارد که جدای از چهارچوب کلی نوشتن هر پروپوزال که برای هر دانشگاه خاص است، لازم است بدانید که نگارش پروپوزال باید علمی _ ادبی باشد یعنی تمام آن چه که در ذهن شما وجود دارد را در با نگارش مناسب، در اختیار خواننده قرار دهد. توجه داشته باشید که نوشتن پروپوزال باید بر طبق دستوالعمل نگارشی تنظیم شود و حتی در گذاشتن علامات و نحوه صحیح نوشتن کلمات دقت داشت.

قسمت های تشکیل دهنده پروپوزال

۱- عنوان پایان نامه
نحوه بیان عنوان پایان نامه در پروپوزال اهمیت زیادی دارد زیرا عنوان، گویای تمام پروژه است. نا مفهوم بودن و یا پیچیده بیان کردن عنوان، سبب می شود که فرد خواننده در همان ابتدا دچار سردرگمی شود و این ذهنیت برای آن ایجاد شود که به احتمال قوی، این پایان نامه، کورگره های زیادی خواهد داشت.
۲- بیان مسئله و شرح موضوع
در این قسمت باید اهداف، فرضیات، سوالاتی که با انجام تحقیق قرار است به ان ها پاسخ داده شود و به عبارتی مختصری از مسئله های پایان نامه و نحوه انجام طرح، بیان می شود. توجه داشته باشید که در نوشتن پروپوزال، نباید پر گویی نمود.
۳- بیان اهمیت موضوع مورد نظر
دانشجو باید در پروپوزال خود دلایل ضرورت تحقیق در رابطه با موضوع را بیان کند تا برای اساتید، توجیه منطقی برای مطالعه بر روی آن وجود داشته باشد.
۴- تنطیم لیست مایحتاج برای انجام طرح و برآورد تقریبی هزینه مورد نیاز
نکته بسیار مهم در پایان نامه های این است که اولا از نظر هزینه مقرون به صرفه باشد و دوم این که اگر حتی به هزینه زیاد نیاز دارد، آیا ارزش سرمایه گذاری در مطالعه بر روی این موضوع وجود دارد یا نه. برخی از موضوعات انتخابی، آینده کاربردی بسیار خوبی دارند به همین دلیل استاتید با توجه به این موضوع، ترجیح می دهند که برای انجام آن هزینه کنند. بنابراین دانشجو باید لیستی از مواد و وسایل مورد نیاز، مدت زمان لازم برای انجام پایان نامه و همچنین هزینه تقریبی برای انجام آن را تنظیم و در پروپوزال قید نماید.
۵- بررسی منابع و پیشینه تحقیق
دانشجو باید با بررسی منابع درباره موضوع پایان نامه، به بیان تحقیقاتی بپردازید، که قبل از ان، در رابطه با این موضوع انجام گرفته است. البته ممکن است در تحقیقات دیگر، مسائل دیگری مطرح باشد ولی این تحقیقات، هم خانواده پایان نامه شما خواهد بود.

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن