فست سئو
پروپوزال

نحوه نگارش اهداف پایان نامه در پروپوزال

پرورپوزال نویسی، یکی از بخش های مهم تحصیل دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است. شما یک موضوعی را انتخاب نموده اید و تمایل زیادی برای کار بر روی آن دارید ولی می دانید که تا زمانی که گروه آموزشی دانشکده تاییده شروع کار را به شما نداده اند، نمی توانید هیچ اقدامی انجام دهید و این تاییدیه، با تایید پروپوزال رخ می دهد. لذا یک پروپوزال ایده ال باید بتواند خواننده را توجیه کند که اجرای این طرح تحقیقاتی مفید است و کاربردهای مناسبی دارد بنابراین دانشجو باید اهداف پایان نامه را با نگارش صحیح در پروپوزال لحاظ کند تا مفید بودن این طرح برای اساتید، مشخص شود.

تقسیم بندی اهداف پایان نامه

قبل از شروع به نگارش، باید اهداف را تقسیم بندی نمایید تا بحث درباره ان ها راحت تر باشد:
۱- اهداف کلی
این دسته از اهداف، درواقع کلیت پایان نامه را مشخص می کند که به نوعی همان موضوع تحقیق نیز به حساب می آیند و هدف اصلی و نهایی از اجرای این طرح تحقیقاتی را بیان می کنند.
۲- اهداف جزئی یا اختصاصی
این گروه از اهداف، زیر مجموعه اهداف کلی هستند و در واقع هر هدف کلی به چند هدف جزئی شکسته می شود. زمانی که اهداف جزئی محقق شوند، مسلما هدف کلی مربوط به آن ها نیز تحقق می یابد. این دسته از اهداف به صورت اختصاصی تر بیان می شوند.

نکات مهم درنگارش اهداف پایان نامه در پروپوزال

۱- در بیان اهداف، باید صریح و ساده صحبت نمود. هر گونه ابهام در بیان اهداف، شانس شما را در پذیرش طرح مورد نظرتان کم می کند. زیرا شما باید به گونه ای اهداف را بیان نمایید که هر خواننده ای بتواند آن ها را درک کند.
۲- مطمئن باشید که اهداف مورد نظر، قابل دسترس هستند. به عبارتی دیگر اهداف باید واقع بینانه بیان شوند.
۳- همچنین اهداف باید قابل اندازه گیری و آزمایش باشند. اهدافی که دور از نظریه های و اصول علمی باشند اعتباری ندارند.
۴- اهداف باید به گونه ای بیان شوند که ارزش موضوع مورد نظر را مشخص کنند.
۵- توجه داشته باشید که اهدافی که مشکل گشا هستند و یا یک جنبه کاربردی دارند و حالت ابداعی به پروژه شما می دهند را بیان نمایید.
۶- در زمان نگارش اهداف پایان نامه در پروپوزال دقت داشته باشید که اهداف باید با موضوع پایان نامه تطابق داشته باشند نه این که هدف چیزی دور از موضوع باشد.

 

حتما بخوانید:

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 7 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن