فست سئو
پروپوزال

معیارهای تایید پروپوزال

پروپوزال به معنی ارائه طرح پیشنهادی است. یک محقق آن چه را که قصد مطالعه دارد در قالب پروپوزال در اختیار نهاد مربوطه قرار می دهد تا در صورت تایید، بتواند تحقیقات خود را شروع کند. لذا قبل از شروع به نگارش پروپوزال، باید بداند که معیارهای تایید پروپوزال توسط آن نهاد به چه صورت است و سپس اقدام نماید:

۱-  تطابق فرمت پروپوزال با فرمت موسسه مورد نظر

هر موسسه تحقیقات و هر دانشگاهی، یک فرمت خاصی را برای نگارش پروپوزال در نظر می گیرد که در زمانی که پروپوزال وارد جلسه تاییدیه می شود، اولین چیزی که توجه داروان را به خود جلب می کند، ظاهر پروپوزال است که آیا مطابق با آیین نامه نگارشی دانشگاه یا آن موسسه هست یا نه و در غیر این صورت، همان ابتدا آن را رد می کنند.

۲-  موضوع خوب و کاربردی

چیزی که در تحقیقات علمی بسیار مهم است این است که تحقیق باید کاربردی باشد. تحقیقاتی که تنها جنبه تئوری دارند، به گونه ای فقط هزینه ای را بی هیچ تاثیری بر جامعه پیرامون همان موضوع دارند و این یک امتیاز منفی به حساب می اید. تحقیقات کاربردی که با توجه به شرایط فعلی کشور امکان اجزای آن وجود داشته باشد و در راستای حل یکی از مشکلات جامعه، عملی باشد، بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. همچنین در بین دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا، نوع موضوع فرق دارد مسلما اگر یک دانشجوی دکترا یک موضوع خیلی ابتدایی را انتخاب کند، رد پروپوزال آن حتمی است.

۳-  بررسی زمان و هزینه انجام تحقیق

هر دانشجوی کارشناسی ارشد در مدت ۲ سال و هر دانشجوی دکترا در مدت ۴ سال باید واحدهای تئوری خود را پاس و طرح تحقیقی خود را نیز به اتمام برساند و در پایان دوره تحصیل بتواند از ان دفاع کند پس برای همه این امور، به زمان کافی نیاز دارد لذا پایان نامه نباید خیلی زمان بر باشد از طرف دیگر، هزینه انجام آن بسیار مهم است. تحقیقاتی که هزینه بسیار زیادی برای انجام آن ها نیاز است، خارج از بودجه دانشگاهی است و در واقع نیزا است که یک حامی مالی از بیرون از دانشگاه بتواند آن پروژه را حمایت کند و از آنجایی که یافتن این حامیان کار زمان بر و دشواری است لذا همان بهتر که از ابتدا از انجام این پروژه ها صرف نظر شود. بنابراین، زمان و هزینه نیز یک معیار مهم در تایید پروپوزال هستند.

۴-  نحوه نگارش پروپوزال

این قمست، مهمترین بخش به حساب می آید. در مقاله اصول نگارش پروپوزال، تمام نکات نگارشی مربوط به این بخش ارائه شده است. مطالعه این قسمت، ذهنیت بهتری را برای شروع نوشتن پروپوزال برای شما ایجاد می کند.

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن