فست سئو
پروپوزال

نکات مهم در نوشتن پروپوزال معتبر و قوی

در هر تحقیق علمی، برای هر موسسه علمی (شامل دانشگاه ها، موسسات آموزشی و…) فرد محقق باید ابتدا توجیهی برای علمی و کاربردی بودن تحقیق خود ارائه کنه و به این کار، پروپوزال نویسی می گویند که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هم بسیار با آن درگیر هستن. در واقع پروپوزال، نماینده طرح شما است و هر چه نگارش پروپوزال بهتر و قوی تر باشد، شانس تایید طرح شما بیشتر خواهد بود. لذا شما باید د هنگام تنظیم پروپوزال، به نکاتی توجه داشته باشید:

۱-     طرح سوالات مختلف پیرامون موضوع انتخابی

شما موضوع خود را انتخاب کرده اید. حال باید ببینید دقیقا به چه سوالاتی در این تحقیق پیرامون این موضوع باید پاسخ دهید. چون هر پروپوزال باید دارای اهداف و فرضیه ها باشد و زمانی که شما سوالاتی که به ذهنتان رجوع می کند را لیست می کند، ذهنیت بهتری برای نوشتن پروپوزال خواهید داشت. اما توجه داشته باشید که سوالات باید پاسخ عملی داشته باشند به این معنا که واقعی بوده و امکان تحقیق بر روی آن ها وجود داشته باشد.

۲-   بیان صحیح مسئله

حال شما باید سوالات مطرح شده در ذهنتان را به صورت مسئله در پروپوزال بیان کنید. این قسمت خیلی مهم است نگارش باید علمی و در عین حال سلیس و روان باشد تا خوانند در درک مسئله دچار ابهام نشود. در بیان مسله باید به دلیل بررسی آن و اهمیت آن برای جامعه، کاربردی بودن آن

۳- یافتن یک روش علمی و معتبر برای انجام تحقیق

وقتی سوالاتی را برای خود مطرح کنید، ذهن شما ناخواسته به دنبال راه حل و جواب آن ها می گردد و به این طریق روش مناسبی پیدا می کنید. نکته ای که لازم است بدانید این است که پایان نامه باید مطابق با آن چه در پروپوزال نوشته شده پیش برود زیرا تایید طرح شما براساس پروپوزال نوشته شده است و در نتیجه پس از تایید آن نمی توانید روش تحقیق را تغییر دهید و حتی نمی توانید متغییرهای مورد بررسی را کم و زیاد کنید.

۴- زمان ارائه پروپوزال را تنظیم نمایید.

شما می دانید که تا زمانی که پروپوزال شما تایید نشده است نمی توانید اقدام به شروع پایان نامه کنید در واقع پروپوزال، استارت کار شما است لذا با یک زمان بندی مناسب، پروپوزال را به وقت خود نگارش و تحویل دهید تا هم یک پروپوزل قوی و معتبر داشته باشید و هم برای ادامه کار، دچار کمبود وقت نشوید.

 

حتما بخوانید :

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 8 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن